fbpx

Środowiska sedymentacji osadów najniższego permu w basenie śródsudeckim na przykładzie formacji z Krajanowa

sedymentacja osadówBardzo serdecznie zapraszam, szczególnie w tym przedświątecznym czasie, na posiedzenie naukowe Instytutu Geologii UAM i PTGeol, podczas którego dr Aleksander Kowalski (Oddział Dolnośląski PIG-PIB, Wrocław), wygłosi referat zatytułowany:

Środowiska sedymentacji osadów najniższego permu w basenie śródsudeckim na przykładzie formacji z Krajanowa

W trakcie referatu zostaną przedstawione wyniki badań sedymentologicznych utworów zaliczanych do najniższej części formacji z Krajanowa (perm dolny), odsłaniającej się we wschodniej części basenu śródsudeckiego. Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że ten fragment basenu był odwadniany w kierunku zachodnim przez płytkie rzeki roztokowe charakteryzujące się okresowymi i często intensywnymi, wysokoenergetycznymi przepływami. Sedymentacja osadów fluwialnych formacji z Krajanowa miała miejsce na rozległych, rozbudowujących się ku zachodowi stożkach typu końcowego (ang. terminal fans), prawdopodobnie w ich proksymalnych i środkowych częściach. Stożki te rozwijały się wzdłuż aktywnych tektonicznie uskokowych ram basenu.

Prelegent od lat prowadzi badania w basenie śródsudeckim, na podstawie których opublikował wiele prac – jeszcze raz serdecznie zachęcam do udziału!
Środa 18 grudnia, godz. 13.30, sala nr 14 w Instytucie Geologii.

Link do spotkania dla osób chcących wziąć udział w zebraniu online:
https://bit.ly/4fsCO7u

Scroll to Top