Naukowy wyjazd terenowy „Geologia Karpat – Bieszczady i Beskid Niski”

Naukowy wyjazd terenowy „Geologia Karpat – Bieszczady i Beskid Niski” (26 IX-02 X 2021 r.) zorganizowany został przez Studenckie Koło AAPG przy UAM, a także tamtejsze Studenckie Koło Naukowe Geologów UAM. Naszymi wspaniałymi towarzyszami, współtworzącymi wyjątkową atmosferę wyjazdu byli studenci z Eotvos University AAPG Student Chapter w Budapeszcie, wraz z ich opiekunem, Imre Szilagyim. Nieocenionym przewodnikiem był wielki entuzjasta karpackiej geologii, a przy tym człowiek o olbrzymiej wiedzy o wizytowanym regionie, Marek Solecki z Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH. Ze strony Instytutu Geologii wsparcie merytoryczne dali Beata Gruszka oraz Dariusz Kasztelan. W trakcie wyjazdu uczestnicy mieli okazję zapoznać się ze zróżnicowanymi utworami fliszowymi wschodniej części Karpat Zewnętrznych. Znakomite,często traktowane jako klasyczne odsłonięcia, zarówno naturalne – w potokach, jak i sztuczne – w dawnych i czynnych kamieniołomach, dały okazję do obserwacji licznych i zróżnicowanych struktur sedymentacyjnych oraz tektonicznych, a także relacji stratygraficznych związanych ze skomplikowaną budową orogenu karpackiego. W ujęciu geologii naftowej, bezpośrednio poznawaliśmy w odsłonięciach utwory stanowiące skały macierzyste oraz zbiornikowe dla węglowodorów w Karpatach. W ramach wyjazdu pobrane zostały liczne próbki do projektu naukowego SK AAPG przy UAM. Zwiedziliśmy Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, ale również czynną kopalnię ropy naftowej w Grabownicy k. Sanoka, perfekcyjnie przedstawioną przez jej kierownika. Ważnym punktem wyjazdu była wizyta w Zespole Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie – legendarnej „Naftówce”. Studenci z Poznania i Budapesztu wygłosili tam referaty dotyczące geologii naftowej ich regionów, a także obejrzeli, jak realizowana jest tam edukacja z zakresu geologii naftowej, wiertnictwa i eksploatacji węglowodorów. Jedna z tras wyjazdu obejmowała trawers przez główne pasmo pięknych Bieszczadów – z Wołosatego do Mucznego. Część wieczorów, już po powrocie z terenu także upłynęła pod kątem geologii. Profesor Szilagyi przywiózł na wyjazd grę o tematyce naftowej własnego autorstwa, uczącą zasad funkcjonowania przemysłu oil & gas. Okazała się bardzo wymagająca intelektualnie. Serdecznie dziękujemy za wsparcie wyjazdu Dziekanowi WNGiG oraz Prorektor ds. Studenckich UAM. Było ono kluczowe w jego realizacji.