Nauka
Działalność naukowa pracowników Instytutu Geologii UAM koncentruje się na zróżnicowanych zagadnieniach, których charakter ma swoje odzwierciedlenie w strukturze jednostki. W ostatnich latach większość badań prowadzonych w Instytucie ma charakter interdyscyplinarny skupiający się zarówno na zagadnienia geologicznych nauk podstawowych, jak i różnowiekowych procesów geologicznych w tym związanych z zapisem zmian środowiskowych związanych ze zmianami klimatu w historii Ziemi oraz geozagrożeniami. To ważnych kierunków badań należą także hydrogeologia i geologia inżynierska, które mają szersze zastosowania praktyczne jak i archeometria, geochemia izotopów i petrografia.
Kilka grup badawczych koncentruje swoje badania wokół powstawania i ewolucji kopalnych oraz współczesnych środowisk sedymentacyjnych, zarówno kontynentalnych jak i morskich. Prowadzone prace w tym zakresie dotyczą zarówno analizy procesów sedymentologicznych, tektonicznych badanych systemów dyspozycyjnych jak i badań taksonomicznych wybranych grupy zwierząt w tym z wykorzystaniem koralowców do interpretacji paleośrodowiskowych i paleogeograficznych oraz analiz ich interakcji z innymi organizmami. Badania te często koncentrują się na identyfikacji przyczyn, przebiegu oraz skutków procesów, które mogą prowadzić do katastrof, takich jak sztormy, tsunami, trzęsienia ziemi, powodzie, osuwiska, impakty meteorytowe, erupcje wulkaniczne oraz gwałtowne zmiany klimatu.
Badania o zastosowaniu praktycznym koncertują się wokół hydrogeologii (infiltracyjnych ujęć wody, monitoringu i ochrony wód podziemnych w tym rozpoznania wpływu zanieczyszczeń antropogenicznych na jakość wód podziemnych), oraz geologii inżynierskiej (badania wpływu procesów geologicznych na właściwości inżynierskie gruntów oraz analiz wykorzystania zaawansowanych badań geotechnicznych in situ (CPTU, DMT, SDMT) do oceny parametrycznej i modelowania środowiska gruntowego).







