Instytut Geologii UAM i Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Geologicznego
mają zaszczyt zaprosić na referat w środę 07.05.2025, o godz. 13.30, w sali nr 14 Instytutu Geologii UAM, który wygłosi:
Dominik Kmita
TPA Sp. z o.o. Laboratorium w Bykowie
pt.: Jak trwoga to do geologa – „budowlańcy” coraz częściej mądrzy przed szkodą.
Link do spotkania dla osób chcących wziąć udział online: https://bit.ly/3GyMy48
Dla większości osób pracujących w branży budowlanej, termin geologia kojarzy się głównie z rodzajem inżynierii lądowej – geologią inżynierską lub geotechniką. Często w biurach projektowych czy na placach budów słyszy się, że geolog sprawdzi, zbada i przeanalizuje stan gruntów budowlanych, ale na tym jego zadanie kończy się. Zapomina się jednak, że podstawowe materiały budowlane – betony i mieszanki mineralno-asfaltowe – to praktycznie 100% skały w różnej postaci. Owszem, jakość poszczególnych składników tych materiałów jest sprawdzana, ale wykonywane standardowo badania opowiadają na pytanie „JAK?” zapominając o odpowiedziach – „DLACZEGO?”. Tak jest do czasu wystąpienia problemów na budowie. Kiedy coś zaczyna kruszyć się, pękać, zachowywać nieprzewidywalnie, wówczas pojawia się trwoga. A jak trwoga, to… w tym przypadku do geologa. W referacie zostaną pokazane przypadki komplikacji jakie pojawiły w trakcie trwania budów, które zostały wyjaśnione metodami petrograficznymi, a tym samym przyczyniły się do zmian w spojrzeniu na petrografię oraz wpłynęły na wprowadzenie odpowiednich przepisów, które stawiają metody petrograficzne przed wszystkimi innymi. Takie nowe podejście sprzyja zacieśnianiu współpracy między geologicznymi jednostkami naukowymi i budowami oraz powoduje to, że geologia to wciąż niezbędna i żywa „sztuka” na budowie.
Autor referatu jest absolwentem kierunku geologia w IG WNGiG UAM, od 16 lat jest związany z TPA i koncernem STRABAG. Zawodowo oprócz wszelkich zagadnień związanych z użyciem produktów skalnych na budowach należy do grupy Research Developement, gdzie zajmuje się opracowywaniem innowacyjnego zastosowania zjawisk fotoluminescencji i elektroluminescencji w budownictwie. Współtwórca dwóch patentów dla nawierzchni luminescencyjnych. Prywatnie jest miłośnikiem Gór Izerskich i Karkonoszy.
Z pozdrowieniami,
Dyrekcja IG UAM oraz Zarząd Oddziału Poznańskiego PTGeol