Instytut Geologii i Oddział Poznański PTGeol, we współpracy ze Studenckim Kołem AAPG zapraszają na referat zatytułowany:
„Dlaczego nie mamy gazu łupkowego w Polsce: na przykładzie rozwoju porowatości w łupkach ropo- i gazo-nośnych basenu bałtyckiego”
który wygłosi
Dr Grzegorz Lis
(Pracownia Geologii Ekonomicznej, Zakład Gospodarki Surowcami Mineralnymi, Instytut Nauk Geologicznych, Uniwersytet Wrocławski)
Termin i miejsce: środa, 9 kwietnia 2025 r., godz. 13.30, Instytut Geologii UAM, sala 14
Porowatość, rozkład wielkości porów oraz powierzchnia właściwa systemu porowatości to jedne z głównych parametrów petrofizycznych wpływających na zdolność magazynowania gazu w łupkach gazonośnych. Porowatość w łupkach ewoluuje wraz z pogrzebaniem skały, gdzie procesy mechanicznej kompakcji, cementacji, rozpuszczania minerałów oraz generowania węglowodorów i wtórnej porowatości w materii organicznej nakładają się na siebie. W trakcie referatu prześledzimy rozwój porowatości w sylurskich łupkach z Basenu Bałtyckiego, które były celem poszukiwań gazu łupkowego w Polsce. Prelegent postara się również odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nie znaleziono tam gazu łupkowego w ilościach, które pozwoliłyby na komercjalne wydobycie.
Dr Grzegorz Lis posiada rozległe doświadczenie i szeroką wiedzę z zakresu geologii, geochemii i analizy rdzeni związaną ze swym rozwojem naukowym oraz profilem zawodowym. Doktorat ukończył na Indiana University. Następnie prowadził działalność naukową w Kanadzie (Univ. of Saskatchewan) oraz Wielkiej Brytanii (Bristol Glaciology Centre, Univ. of Bristol). Pracując przez kolejne lata w firmie Schlumberger pełnił obowiązki eksperta merytorycznego w dziedzinach geochemii i analizy rdzeni. Był m. in. ekspertem technicznym w dziedzinie metod stosowanych do określania porowatości i nasycenia skał, a także kierownikiem rozwoju nowych metod analizy rdzeni opracowanych w firmie Schlumberger, zarówno po stronie technicznej, jak i komercyjnej. W ramach pracy w Instytucie Nauk Geologicznych UWr Dr Grzegorz Lis założył Pracownię Geologii Ekonomicznej skupiającą się głównie na badaniu surowców energetycznych i metalicznych, której jest kierownikiem.
Obecnie Prelegent zajmuje się głównie badaniem przemian materii organicznej w procesach geologicznych związanych z generowaniem węglowodorów, dojrzałością termiczną oraz geotermometrią z wykorzystaniem materii organicznej.