Charakterystyka systemu hydrotermalnego na podstawie badań allanitu-(Ce) przy użyciu transmisyjnego mikroskopu elektronowego

Zapraszamy na kolejny referat Instytutu Geologii UAM oraz Oddział Poznański PTGeol, który odbędzie się w środę 02.04.2025, o godz. 13.30, w sali nr 14.

Dr Wiktoria Gmochowska
(Instytut Nauk Geologicznych, Polska Akademia Nauk, Ośrodek Badawczy we Wrocławiu)
wygłosi odczyt
“Charakterystyka systemu hydrotermalnego na podstawie badań allanitu-(Ce) przy użyciu transmisyjnego mikroskopu elektronowego”

Wprowadzenie do referatu:
Informacje na temat składu chemicznego czy temperatury migrującego przez skały roztworu można uzyskać na kilka sposobów. Jedną z częściej stosowanych metod jest badanie zmian w minerałach, jakie wywołuje fluid. Do tych zmian można zaliczyć zmiany w teksturze, jak również zmiany składu geochemicznego, czy powstawanie nowych minerałów.
W badanym neoarchaicznym masywie granitoidowym Closepet (Płd. Indie) przeobrażenia hydrotermalne zostały zauważone, między innymi w minerałach akcesorycznych. Allanit-(Ce) jest minerałem akcesorycznym, wchodzącym w skład supergrupy epidotu. Jego struktura umożliwia inkorporowanie znacznych zawartości pierwiastków ziem rzadkich (REE). Roztwory hydrotermalne spowodowały mobilizację tych pierwiastków i krystalizację minerałów wtórnych. Na ich podstawie, przy użyciu transmisyjnego mikroskopu elektronowego, ustalono skład i temperaturę oddziałującego roztworu i odtworzono historię hydrotermalną w neoarchaicznym batolicie Closepet (Indie).

Scroll to Top