Barwy i cienie map reliefowych: płytkie struktury tektoniczne w świetle geoprzetwarzania danych LiDAR

Serdecznie zapraszam na kolejne posiedzenie naukowe Instytutu Geologii UAM, a jednocześnie odczyt Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Geologicznego.

Odbędzie się ono w najbliższą środę, 20 listopada, o godz. 13.30, w sali nr 14 Collegium Geologicum UAM.

Zrealizowane zostanie w trybie hybrydowym. Link do transmisji online to  https://bit.ly/3OaRWet

Tym razem pracownik Instytutu Geologii UAM, prof. UAM dr hab. Wojciech Włodarski, wygłosi referat zatytułowany:

  Barwy i cienie map reliefowych: płytkie struktury tektoniczne w świetle geoprzetwarzania danych LiDAR

W ramach referatu prelegent podzieli się swoim doświadczeniem w zakresie obrazowania rzeźby terenu w systemach GIS. Będzie to okazja, aby pokazać dlaczego warto wyjść poza dotychczasowe najczęściej stosowane schematy działania na tym polu. Chodzi o to, aby rzeźbę terenu obrazować nie tylko w postaci map cieniowanego reliefu czy cieniowanych map hipsometrycznych, ale również wykorzystując w tym celu bardziej złożone mapy reliefowe. Punktem wyjścia są wysokorozdzielcze numeryczne modele rzeźby terenu, opracowane na podstawie danych LiDAR. Dane te stanowią bardzo dokładny obraz trójwymiarowej struktury topografii. Ważną rolę w procesie opracowania map reliefowych odgrywają narzędzia tzw. algebry map. Z jednej strony pozwalają one na modelowanie złożonych parametrów charakteryzujących rzeźbę terenu np. ze względu na kąty nachylenia i ekspozycji powierzchni, stopień oświetlenia powierzchni czy lokalne krzywizny. Z drugiej strony, narzędzia te pełnią ważną funkcję w procesie mieszania kolorów użytych do wizualizacji poszczególnych modeli.

Przedstawione w referacie podejście do problemu obrazowania rzeźby terenu ma istotne znaczenie w procesie rozpoznania powierzchniowych struktur geologicznych czy form rzeźby terenu. Jest to ważne z punktu widzenia kartografii geologicznej, badań geomorfologicznych i nie tylko. Referat będzie ilustrowany dwoma przykładami zastosowania map reliefowych do obrazowania i interpretacji płytkich struktur tektonicznych. Pierwszy z nich będzie dotyczył Parku Narodowego Canionlands w stanie Utah. Jako drugi przykład, prelegent przedstawi wstępne wyniki badań prowadzonych w strefie marginalnej lobu Sławy Śląskiej lądolodu ostatniego zlodowacenia, na pograniczu Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej.

Scroll to Top