fbpx

Szlifiernia Instytutu Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest najważniejszym ogniwem łączącym pracę geologa w ternie z publikacją naukową opartą na badaniach mikroskopowych. To właśnie w tym  miejscu wykonywane są petrograficzne preparaty mikroskopowe oraz różnego rodzaju zgłady z całego spektrum skał i minerałów służące badaczom w ich codziennej pracy.

Szlifiernia zajmuje się wykonywaniem preparatów mikroskopowych do analizy obrazu w spolaryzowanym świetle przechodzącym oraz odbitym, zgładów powierzchni oraz inkludowaniem  luźnych materiałów przed dalszą preparatyką.

Pomocą w codziennej pracy są precyzyjne urządzenia, dzięki którym możliwe jest wykonanie licznych prac związanych z obróbką kamienia.

Sercem Szlifierni jest zestaw szlifujący LOGITECH PM5 wraz z osprzętem dającym możliwość wykonania 6 preparatów mikroskopowych w jednym cyklu. Dodatkowo zestaw dwóch polerko – szlifierek Struers Roto-Pol 35 umożliwia polerowanie 4 preparatów jednocześnie na każdej z nich.

W Szlifierni posiadamy kilka przecinarek z tarczami diamentowymi o średnicach tarcz tnących od 400mm przez 250mm do 110 mm i rożnych grubościach dające możliwość zarówno rozcinania dużych skał jak i precyzyjnego docinania wybranych fragmentów z niewielką stratą materiału.

Talerz żeliwny do luźnych proszków  o średnicy 50 cm umożliwia wykonywanie zgładów dużych powierzchni.

Zestaw pompy próżniowej  wraz nasączarką Struers CitoVac wraz z akcesoriami daje możliwość zainkludowania luźnych próbek przed dalszą obróbką.

mgr Michał Jankowiak – absolwent poznańskiej Geologii, od 2007 roku związany ze Szlifiernią jako samodzielny pracownik. Przez wszystkie lata pracy udało mi się połączyć pracę z pasją. Każdą wolną chwilę poświęcam na szukanie i obróbkę kamieni ozdobnych z całego świata.

 

 

Scroll to Top